Z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczestniczyliśmy w uroczystej akademii patriotycznej, która odbyła się 11 listopada 2017r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Ożarowie.
W spektaklu pt. ,,Śpiewajmy pamięć” przedstawiona została trudna droga naszej ojczyzny do wolności.
Na wstępie przenieśliśmy się do okresu średniowiecza, w który wprowadził wszystkich chorał gregoriański oraz najstarsza pieśń rycerska- Bogurodzica. Dzięki narracji, tekstom poetyckim i pieśniom poczuliśmy atmosferę tamtych wydarzeń: czasu zaborów, powstań narodowych. Porywająca melodia Warszawianki- pieśni powstania listopadowego zabrzmiała w wykonaniu chóru szkolnego.
,,Ojczyzno ma droga, tyle razy we krwi skąpana”… śpiewał Mateusz Babski uczeń klasy 7, potęgując nastrój zadumy nad tragicznymi losami naszej ojczyzny a o smutnej doli żołnierza opowiedziała piosenką ,,Złote ognie” Alicja Stawiarska uczennica klasy 3. Wojenny obraz przybliżył Jakub Białecki melorecytacją ,,Świat cały śpi spokojnie.”
Podczas znanej pieśni Piechota na scenie pojawiła się grupa żołnierzy z Piłsudskim na czele, których radośnie witała miejscowa ludność. Role żołnierzy zagrali: Filip Paw, Patryk Wodyński, Michał Sałata, Kacper Walos ,a w postać. J. Piłsudskiego wcielił się Mateusz Żyła z klasy 5.
Mały solista Adaś Wójcik wdzięcznie zaśpiewał ,,Hej, hej komendancie, miły wodzu mój” w piosence ,,Jedzie ,jedzie na kasztance.”
W trakcie przedstawienia można była usłyszeć pieśni i piosenki z okresu I wojny światowej: ,,O mój rozmarynie” w wykonaniu Piotra Białeckiego, ,,Wojenko, wojenko”, ,,Jak to na wojence ładnie”- melodie te zaprezentował Mateusz Babski oraz Marsz Pierwszej Brygady w wykonaniu chóru szkolnego.
Nie zabrakło również wesołych melodii legionowych i ułanów, którzy dumnie wkroczyli na scenę przy dźwiękach piosenki ,,Przybyli ułani pod okienko.” W role ułanów wcielili się: Franciszek Lenartowicz i Konrad Stawiarski oraz Mateusz Kopeć, który w duecie z Alicją Stawiarską zaprezentowali się w piosence ,,Stój, poczekaj moja duszko.”
Ciekawym akcentem było nawiązanie do wydarzeń związanych z pobytem legionistów Piłsudskiego na Ziemi Ożarowskiej i w tym miejscu popłynęły piosenki:,, Ułani w Jakubowicach” i ,,Pierwsza Kadrowa”.
W programie była również mowa o zwycięskiej Bitwie Warszawskiej 1920 r. Publiczność zgromadzoną w tym uroczystym dniu , wzruszyła swoim śpiewem Ala Stawiarska, wykonując piosenkę pt. ,,Śpiewki 1920.”
Ucichła już muzyka a przez chwilę brzmiało jeszcze echo: śpiewajmy pamięć o tych chłopakach, śpiewajmy pamięć o tych dniach…”
Widowisko zakończyła się utworem finałowym pt. Niepodległa, niepokorna” zaprezentowanym przez solistę Mateusza Babskiego oraz wszystkich artystów.
Akademię przygotowali: dyrektor Anna Kubala, pracownicy oraz młodzież pod kierunkiem Doroty Bogdańskiej- Dąbrowskiej i Krystyny Niklewicz.